تفاوت چسب بتن با چسب کاشی

ترکیبات شیمیایی

چسب بتن و چسب کاشی از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل شده‌اند. چسب بتن از رزین‌های پلیمری، اپوکسی و یا پلی‌اورتان ساخته می‌شود، در حالی که چسب کاشی عمدتاً از لاتکس و رزین‌های اکریلیک ساخته می‌شود.

مقاومت

یکی از تفاوت‌های اصلی بین چسب بتن و چسب کاشی، مقاومت آن‌هاست. چسب بتن به دلیل شیب سطح بتن و شرایط آب و هوایی سخت و قوی باید باشد. بنابراین، مقاومت چسب بتن در برابر ضربه و فشار بیشتر از چسب کاشی است. از طرف دیگر، چسب کاشی برای اتصال کاشی‌ها و سرامیک‌ها به سطح صاف و خشک استفاده می‌شود و بنابراین نیاز به مقاومت بالاتری نسبت به چسب بتن ندارد.

مصارف

استفاده از چسب بتن برای اتصال قطعات بزرگ مانند بلوک‌های بتنی و پیش ساخته، کف پوش‌های بتنی و همچنین در پروژه‌های ساختمانی بزرگ، امور صنعتی و تاسیساتی معمول است. در عوض، چسب کاشی به دلیل مصرف در کارهای دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت اصلی بین چسب بتن و چسب کاشی، در استفاده آن‌ها و محل کاربردشان است. چسب بتن برای استفاده در سازه‌های بتنی و ارتباط قطعات بتنی به کار می‌رود. برای مثال، در برخی موارد برای چسباندن قطعات بتنی همچون پل، دیوار، ساختمان و … استفاده می‌شود. این چسب، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و کشش دارد و برای پروژه‌های بتنی بسیار مناسب است.

از سوی دیگر، چسب کاشی برای چسباندن و نصب کاشی و سرامیک در داخل ساختمان‌ها به کار می‌رود. چسب کاشی دارای خاصیت چسبندگی بالاست و مانع از حرکت و جابجایی کاشی‌ها در سطح مورد نظر می‌شود. همچنین، این چسب مقاومت کمتری نسبت به چسب بتن دارد و نمی‌تواند با وزن‌های سنگین و فشارهای زیاد مقابله کند.

یکی دیگر از تفاوت‌ها بین چسب بتن و چسب کاشی، در ماده موثره آن‌ها است. چسب بتن از مواد پایه بتنی و شنی تهیه می‌شود، در حالی که چسب کاشی از موادی همچون سیمان، آب، مواد معدنی و پلیمرها تهیه می‌شود.

در مجموع، باید توجه داشت که چسب بتن و چسب کاشی دو محصول متفاوت با ویژگی‌های متفاوت هستند که برای استفاده در موارد مختلف و با توجه به نیازهای مختلف باید با دقت انتخاب شوند. در صورت استفاده از محصول نامناسب، مشکلاتی مانند عدم چسبندگی، شکستگی و خرابی های دیگر ممکن است به وجود آید.

بنابراین، در هنگام انتخاب چسب باید به ویژگی‌های محصول و نیازهای پروژه توجه کرد و با توجه به آن‌ها چسب مناسب را انتخاب کرد.تحریریه مجله معماری و ساختمان آموس